Vážime si ženy v OSSR
Medzinárodný deň žien patrí do skupiny sviatkov, ktorým je formálne venovaná patričná pozornosť. V organizácii akou sú ozbrojené sily má však veľké opodstatnenie. Hlavná myšlienka tohto sviatku nesie v sebe ocenenie toho, čo svetu môžu ženy ponúknuť.
Na prelome 19. a 20. storočia sa začala formovať myšlienka akčnejších postupov v boji za zrovnoprávnenie pracovných podmienok. V New Yorku každoročne zamestnankyne miestnych textiliek vychádzali v tomto období do ulíc a žiadali primeranejší pracovný čas, adekvátne platy a neskôr pribúdali rôzne politické požiadavky ako bola i možnosť vzdelávania. Ich snahy boli docenené bohužiaľ, až keď v marci v roku 1911 vypukol v Triangle Factory obrovský požiar, pri ktorom zahynulo 146 ľudí. Veľká fabrická budova neumožňovala pracovníčkam dostať sa včas do bezpečia. Tento incident a úsilie delegátiek medzinárodného združenia socialistických strán v Kodani začali tradíciu 8. marca.
Rovnako zostal verný tejto tradícii i zastupujúci veliteľ 13. mechanizovaného práporu major Andrej TVRDOŇ. Profesionálne vojačky a civilné zamestnankyne privítal v priestoroch jedálni, kde ich pohostil na slávnostnom obede. Každá zo žien si uctil červenou ružou. Vojačka s kvetom v ruke je výstižným symbolom rovnoprávnosti pohlaví.
Nikdy neprestáva byť ženou, a zároveň ju možno bez obáv postaviť bok po boku s mužom. Je schopná plniť svoje úlohy zodpovedne a s citom pre detaily. Ozbrojené sily dávajú priestor ženám, aby spolu s mužmi vytvárali jednotný celok.