Vojaci na Skalke
O tom, že spoločensko-vedný seminár sa dá robiť aj netradične a pútavou formou sa v tretí septembrový deň presvedčili príslušníci trenčianskeho veliteľstva Síl výcviku a podpory OS SR. V roku 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie v rámci spoločensko vedného seminára navštívili spoločne so svojím veliteľom, plukovníkom Martinom Stoklasom najstaršie pútnické miesto na Slovensku, Skalku nad Váhom.
Okrem iného sa dozvedeli, že pozostáva z dvoch objektov: Malej a Veľkej Skalky. Kostolík a kláštor patrili do niekdajšieho opátstva sv. Benedikta na Veľkej Skale. Na mieste, kde žili v 10. a 11. stor. pustovníci Sv. Svorad a Benedikt (išlo o prvých svätých z územia Uhorska), o ktorých píše Maurova legenda, bol niekedy koncom 12. storočia postavený kostolík.
Pri tomto kostolíku založili v roku 1224 benediktínsky kláštor, podľa zakladacej listiny na mieste mučeníckej smrti sv. Benedikta. V roku 1644 prišli do Skalky jezuiti, ktorí postavili nový kláštor v blízkosti starého benediktínskeho, ktorý bol vtedy v ruinách. V roku 1717 znovu postavili vežu kostolíka sv. Ondreja (Svorada) a Benedikta a opravili múr od Váhu. Po zrušení rehole jezuitov kláštor i kostolík pomaly pustli. V súčasnosti sa tento komplex, kúsok od Trenčína, ktorý pripomína jednu etapu duchovnej histórie Slovenska postupne rekonštruuje.
Profesionálni vojaci si spoločne s duchovnými veliteľstva, katolíckym dekanom podplukovníkom Stanislavom Lipkom a evanjelickým dekanom poručíkom Mariánom Bodollóom, prezreli priestory kláštora, vrátane jaskyne a kaplnky.